Referenční stavby

Panelový dům, Chomutov

Panelový dům, Chomutov

Základní fakta

Objekt: Panelový dům, Partizánská ulice, Chomutov
Fasádní systémy: Zateplovací systém Ceresit Ceretherm Express
Generální dodavatel: PRVNÍ HYPOSTAV spol. s r.o., Litvínov

Společnost PRVNÍ HYPOSTAV spol. s r.o. z Litvínova má se zateplovacími systémy Ceretherm od firmy Henkel ČR bohaté zkušenosti a dobře zná jejich výhody. Do konce loňského roku by si pro zateplení objektu pomocí tepelněizolačních desek z pěnového polystyrenu mohla vybrat z bohaté nabídky možností, všechny však měly jedno společné – pro lepení desek používaly lepicí malty Ceresit.

Na přelomu loňského a letošního roku však Henkel přišel s revoluční novinkou – polyuretanovým lepidlem Ceresit CT 84 Express, které dalo základ novému produktu v nabídce zateplovacích systémů Ceresit Ceretherm. Superrychlý vnější tepelněizolační kompozitní fasádní systém Ceresit Ceresit Ceretherm Express používá pro lepení polystyrenových desek právě nové polyuretanové lepidlo a nahrazení tradiční „pomalé“ cementové lepicí malty rychlou a maximálně komfortní variantou přináší prováděcím firmám značné výhody.

Dosavadní realizace plně potvrdily výrobcem deklarované přínosy expresního zateplovacího systému. Důkazem jsou i zkušenosti litvínovské společnosti PRVNÍ HYPOSTAV, která systémem Ceresit Ceresit Ceretherm Express zateplovala panelový dům v Chomutově. Dodavatelem materiálu byly Stavebniny K9 z Litvínova.

Celková zateplená plocha činila 1414 m² a realizace probíhala od června do srpna 2008. Jan Lev, jednatel a spolumajitel firmy, ocenil na novém zateplovacím systému zásadní zjednodušení a zrychlení: „Práce s lepidlem Ceresit CT 84 Express je jednoduchá, lepidlo má minimální nároky na přepravu a přípravu. Přesné dávkování umožňuje jeho správnou aplikaci, nízká hmotnost a plastická konzistence zvyšují pohodlí při práci. Překvapila nás i vysoká vydatnost – 25 kg balení běžné cementové lepicí malty vystačí pouze na 5 m2 na optimálně rovném povrchu, 750ml balení nového lepidla přitom spolehlivě uchytí cca 6 m2 pěnového polystyrenu.“

Při zateplování fasády chomutovského "paneláku" se prokázaly i další výhody lepidla Ceresit CT 84 Express. Klíčový byl zejména rychlý postup prací – lepidlo vytvrzuje po cca 20–30 minutách od aplikace, po zhruba dvou hodinách mohou být nalepené polystyrenové desky broušeny, ukotveny a může být nanesena výztužná vrstva. V jednom dni tak lze aplikovat lepidlo, upevnit kotvy a provést výztužnou vrstvu, což umožnilo zkrátit dobu realizace ve srovnání s "klasickými" maltami až o pět dnů. Lepidlo má vysokou přilnavost a velmi dobré tepelněizolační vlastnosti: hodnota součinitele tepelné vodivosti λ = 0,035 W/mK je velmi nízká, vrstva lepidla pod deskami z pěnového polystyrenu zlepšuje tepelnou ochranu budovy a zabraňuje vzniku tepelných mostů. Při lepení v horkých letních dnech se ukázala i výhoda široké škály aplikačních podmínek. Vysoká teplota či vlhkost vzduchu nijak práci neomezovaly – vysoká vlhkost nezpomaluje proces vytvrzení lepidla, ale naopak jej zrychluje. Totéž platí i u teploty. Při teplotě 0 °C trvá vytvrzení lepidla cca tři hodiny, při teplotě +40 °C je pevného spojení dosaženo po cca 10 minutách.

Rychlé bylo už samotné nanášení lepidla na polystyrenovou desku. Odpadlo míchání lepicí malty, s lepidlem se dobře pracovalo a navíc perfektně drželo. Samozřejmostí byl i kompletní technický servis ze strany firmy Henkel. Odborný pracovník nejenže důkladně proškolil zkušený tým pracovníků společnosti PRVNÍ HYPOSTAV, jak správně aplikovat lepidlo CT 84 Express v systému zateplování VWS Express, ale po celou dobu zakázky byl týmu k dispozici a pravidelně dohlížel na dodržování technologického postupu.

A jaké výhody přinesl realizační firmě superrychlý vnější tepelněizolační kompozitní fasádní systém Ceresit Ceresit Ceretherm Express? Jan Lev dodává: „Nový systém nejenže zkrátil dobu realizace a zásadně zjednodušil práci při zateplování. Nižší byly i náklady na m2, protože když jsme si vyčíslili náklady na materiál, práci, pronájem lešení a dopravu, byl nový systém nákladově výhodnější.“

Dokumenty ke stažení

PDF Reference – Panelový dům, Chomutov 174,9 kB Stáhnout

Použité produkty

 • Ceresit CT 84 Express

  Ceresit CT 84 Express

  Polyuretanové lepidlo

 • Ceresit CT 87

  Ceresit CT 87

  2 v 1 bílá stěrková a lepicí malta

 • Ceresit CT 60

  Ceresit CT 60

  Akrylátová omítka, struktura „hlazená“, zrno 1,5 mm, 2 mm a 2,5 mm

 • Ceresit CT 72

  Ceresit CT 72

  Silikátová omítka, struktura „hlazená“, zrno 1,5 nebo 2,5 mm

 • Ceresit CT 174

  Ceresit CT 174

  Silikon-silikátová omítka, struktura „hlazená“, zrno 1,5 nebo 2,0 mmSystémová řešení Ceretherm

Devět systémů pro zateplení domu – jednoduchá řešení za použití špičkových materiálů ETICS.

Barevné spektrum

Pro všechny druhy omítek nabízíme širokou paletu barev. Vyberte si ze 204 druhů nátěrů.

Ucelená produktová řada

Kompletní program zateplení Vašeho domu s širokou nabídkou produktů Ceresit.

Stavební řešení
a postupy montáže

Nevíte si rady? Naše sekce rad a tipů Vám jistě pomůže při stavbě i aplikaci materiálu.